Na Přímce si připomněli 35. výročí sametové revoluce
Pro dnešní středoškoláky jsou moderní dějiny mnohdy velkou neznámou. Narodili se do svobodného a demokratického světa. Svoboda je pro ně samozřejmostí. Nevědí, co je totalitní režim. Mohou cestovat, učit se cizí jazyky, číst knihy, které chtějí. Nebojí se říct nahlas svůj názor.
A právě této generaci je potřeba připomínat, že svoboda nemusí být samozřejmostí. Je to křehká záležitost, o kterou můžeme kdykoli přijít. Demokracie také není dokonalá, ale je tím nejlepším, co nás mohlo potkat.
Tyto hodnoty jsme si společně se studenty připomněli na znojemské Přímce u příležitosti státního svátku 17. listopadu, který je Dnem boje za svobodu a demokracii a také Mezinárodním dnem studenstva.
17. listopad je spojen se dvěma událostmi. V roce 1939 uzavřeli nacisté vysoké školy. Začaly perzekuce, zatýkání, a dokonce popravy studentů, kteří nesouhlasili s fašistickou totalitou.
Druhá událost se odehrála 17. listopadu 1989, kdy připomínka 50. výročí nacistických represí přerostla v demonstraci proti komunistickému režimu. Studenti tak zahájili tzv. sametovou revoluci, ke které se postupně přidala celá společnost, a která vedla k pádu totalitního režimu, tentokrát komunistického.
Abychom studentům pomohli lépe pochopit, co se tehdy před 35 lety stalo, připravili jsme pro ně týden projektové výuky. V hodinách základů společenských věd, dějepisu, občanské nauky nebo jazyka českého vytvářeli výtvarné práce, sledovali dobové dokumenty, vzpomínky svých pedagogů, plnili soutěžní kvíz. O událostech sametové revoluce vyslechli také školní rozhlasovou relaci, kterou přečetla Niky Petinisová, studentka prvního ročníku oboru Hotelový management. Ve vstupní aule probíhaly komentované prohlídky výstavy k výročí sametové revoluce. Nejlepší výtvarné práce pak budou vystaveny v prostorách školy.
Mgr. Kateřina Kotoučová